Eğitim
Giriş Tarihi : 07-02-2022 17:41   Güncelleme : 07-02-2022 17:41

Afrika Uluslar Kupası Tarihinde İlkler KBÜ’de Yaşandı

Afrika Uluslar Kupası Tarihinde İlkler KBÜ’de Yaşandı

Afrika Uluslar Kupası Tarihinde İlkler KBÜ’de Yaşandı

Senegal ile Mısır’ın karşı karşıya geldiği ve penaltı atışları sonucu Senegal’in futbol tarihinde ilk kez Afrika Uluslar Kupası şampiyonu olduğu  ”Afrika Uluslar Kupası” finali Karabük Üniversitesi’nde büyük bir coşkuyla karşılandı. Karabük Üniversitesi 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda canlı yayımlanan maçı Rektör Prof. Dr. Refik Polat, Senegalli ve Mısırlı öğrencilerle birlikte coşkuyla izledi.

Afrika Futbol Federasyonu (CAF) tarafından düzenlenen 2021 Afrika Uluslar Kupası finalinde Senegal ve Mısır karşı karşıya geldi. Geçtiğimiz yıl koronavirüs pandemisi nedeniyle oynanamayan turnuva bu yıl Kamerun ev sahipliğinde düzenlendi.

Karabük Üniversitesi’nde Senegal ve Mısır’ın final mücadelesi  büyük bir heyecanla takip edildi. Üniversitenin 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda pandemi sonrasında futbola yönelik ilk etkinlikte canlı olarak yayımlanan maçı Karabük Üniversitesi Rektörü, Senegalli ve Mısırlı öğrencilerle birlikte izledi. Senegal’den belgesel çekimi için gelen Senegal devlet kanalı RTS’nin çekim ekibi ile Dakar Yunus Emre Enstitüsü temsilcileri de final heyecanına ortak oldu.

Salonu dolduran öğrenciler maç önünde şarkılarla ve tezahüratlarla ülkelerinin takımlarına destek verdiler. Büyük bir heyecana sahne olan final maçında Senegal penaltı atışları sonucunda Mısır’ı yenerek futbol tarihinde ilk kez Afrika Uluslar Kupası şampiyonu oldu.

Maçın tamamlanmasıyla Karabük Üniversitesinin Senegalli öğrencileri büyük bir mutluluk yaşadı. Öğrencilerin kimisi danslar ve şarkılar eşliğinde eğlenirken, bazıları ise mutluluktan göz yaşlarına hakim olamadı.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, maçın ardından öğrencileri tebrik ederek  ”Çok keyifli bir akşamdı. Kardeşlik kazandı” diyerek günün anısına iki ülkenin öğrencileriyle fotoğraf çektirdi.

Karabük Üniversitesi, Türkiye’de en fazla uluslararası öğrenciye sahip ilk 3 üniversiteden biri konumunda bulunuyor. Karabük Üniversitesinin uluslararası öğrencisi sayısı 12 bine yaklaştı ve bunlardan 4 binini Afrikalı öğrenciler oluşturuyor.