Eğitim
Giriş Tarihi : 29-10-2021 00:20   Güncelleme : 29-10-2021 00:20

Altıncı Uluslararası Akıllı Şehir Uygulamaları (SCA’21) Konferansı başladı

Altıncı Uluslararası Akıllı Şehir Uygulamaları (SCA’21) Konferansı başladı

Altıncı Uluslararası Akıllı Şehir Uygulamaları (SCA’21) Konferansı başladı

Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Geo-İnformatik Araştırma Grubu tarafından düzenlenen Altıncı Uluslararası Akıllı Şehir Uygulamaları Konferansı (Sixth International Conference on Smart City Applications (SCA’21) başladı.

Karabük Üniversitesi Safranbolu kampüsünde yüz yüze yapılması planlanan Altıncı Uluslararası Akıllı Şehir Uygulamaları Konferansı , pandemi sebebi ile Virtual Safranbolu (Sanal Safranbolu) mottosu ile çevrimiçi konferansa dönüştürüldü. Akdeniz Bilim ve Teknoloji Birliği’nin (Mediterranean Association of Sciences and Technologies (Medi-AST)  ortaklığında, Karabük Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen konferansın açılışında ilk olarak, Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim elemanlarından Hüseyin Özpınar ve öğrencileri Halk Müziğimizden örnekler sergiledi. Ardından konferans başkanı Karabük Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş ve yardımcıları Prof. Mohamed Ben Ahmed, Prof. Bernadetta Kwintiana Ane ve Prof. Boudhir Anouar Abdelhakim birer açılış konuşması yaptı. 

Fransa EureCom’dan Ksentini Adlen, İngiltere Northumbria Üniversitesinden Yusuf Arayıcı, Avustralya Melbourne Üniversitesinden Mohsen Kalantari Soltanieh ve ABD North Dakota State Üniversitesinden Bakr M. Aly Ahmed ve Portekiz Castelo Branco Politeknik Enstitüsünden Domingos Santos, konferansta davetli konuşmacı olarak yer aldı.

Akıllı Şehirler, Çevre, Sağlık, Öğrenme, Coğrafi Bilgi Sistemleri, Mekansal Bilişimde Zeki Uygulamalar, Bina Bilgi Modelleri gibi geniş bir alanda bildirilerin sunulduğu SCA’21, 25’in üzerinde farklı ülkeden pek çok araştırmacıyı bir araya getiriyor. Etkinlikte sunulan bildiriler SCOPUS indeksli olarak ISPRS Archives’da tam metin ve Springer’da kitap bölümü olarak basılacak.