Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-05-2021 01:04   Güncelleme : 31-05-2021 01:04

Atıl Durumdaki 350 Dekar Tarım Arazisine Ayçiçeği Ekildi.

​ Karabük’ te ” Ekilmedik 1 Karış Toprak Kalmayacak

Atıl Durumdaki 350 Dekar Tarım Arazisine Ayçiçeği Ekildi.

Karabük’ te ” Ekilmedik 1 Karış Toprak Kalmayacak. “

Tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması için Milli Tarım Projesi kapsamında Karabük’ te her karış toprak tohumla buluşacak.

İlimiz Eskipazar İlçesi Yazıkavak Köyünde tarım ve hayvancılıkla uğraşan Şahin ailesinin talepleri doğrultusunda İmanlar köyünde 350 dekar atıl durumda bulunana tarım arazisinde İlimiz bitkisel üretim ürün desenine yeni bir ürün olan yağlık ayçiçeği demonstrasyon ekimi gerçekleştirildi. %75 Hibe tohum desteğiyle yağlık ayçiçeği tohumları toprakla buluştu. Aynı zamanda bitkisel üretimi daha kolay hale getirmek için alet ve ekipman konusunda da İl Müdürlüğü olarak 1 adet pnömatik ekim mibzeri ve 1 adet ara çapa makinesi alımı gerçekleştirdik ve çiftçilerin hizmetine sunuldu.

Konu ile ilgili İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin AYVALIK;

“Bakanlığımızca yürütülen Milli Tarım Projesi kapsamında atıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması için Eskipazar İlçesi İmanlar köyündeyiz. Bugün burada 350 dekar arazide ayçiçeği ekimini gerçekleştireceğiz. Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüzün desteğiyle çiftçilerimize hububat ve yem bitkisi tohumları başta olmak üzere birçok üründe tohum desteği sağlayarak tohum açığımızı kapatmış olduk. Bu yıl da üreticilerimizin talebi doğrultasında alternatif ürün deseni için yeni projeler geliştirerek 100 dekar alanda kuru fasulye tohuma ve 350 dekar alanda ayçiçeği ekimi için tohum desteği sağlamış olduk.  Bununla beraber 1 adet pnömatik ekim mibzeri ve 1 adet ara çapa makinesi alımı gerçekleştirerek İlimize kazandırdık. Amacımız atıl tarım arazilerini 2021 yılı için %5 oranında azaltmak ve üretime kazandırmak.  Bu kapsamda özellikle sonbahar ekimi için hububat tohumlarını üreticilerimize dağıtarak atıl durumdaki tarım arazilerinin değerlendirilmesi üzerinde çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız.” Dedi