Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-04-2022 13:03   Güncelleme : 07-04-2022 13:03

“Bitki Zararlıları ile Mücadele” Kursu Başladı.

“Bitki Zararlıları ile Mücadele” Kursu Başladı.

“Bitki Zararlıları ile Mücadele” Kursu Başladı.

İl Müdürümüz Çetin AYVALIK; Eflani İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Eflani Halkeğitim Merkezi Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlemiş olduğu “Bitki Zararlıları ile Mücadele” konulu kursun ilk günü çiftçilerimiz ile bir araya gelerek açılış konuşması yaptı.

Kursun Açılışına İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekin ŞENOL, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÇELEBİ, İlçe Halkeğitim Merkezi Müdürü A. Rıza KAHVECİ, Eflani Ziraat Odası Başkanı Mehmet Karadeniz, Kurs öğreticileri teknik personelimiz ve çiftçiler katıldı.

            Kursumuz 72 saat olup İlçemizden 55 çiftçinin katılımıyla gerçekleştirilecektir. 32 Saatlik kısmı teorik olarak anlatılacak olan kursun 40 saatlik kısmı arazide uygulamalı olarak devam edecektir.

İlçemizde, Bakanlığımız Tarım Bilgi Sistemine kayıtlı 638 çiftçimizin toplamda 70 bin dekar alanda hububat ve yem bitkisi üretimi yapılmaktadır. Bölgemizde karşılaşılan ve büyük oranda zarara sebep olan hastalık ve zararlılar ile mücadele zarar eşiği belirlenerek mücadelesi doğru zaman, uygun dozda uygulanması ve yapılacak olan mücadelenin bilinçli yapılması önem arz etmektedir. Toprak ve bitki üzerinde görülen her canlı zararlı değildir. Üretimin olmazsa olmazı tozlanma safhasında bu canlılara ihtiyaç vardır. Bu sebeple kimyasal mücadeleye başlamadan önce zararlı tespiti yapılmalı ve mücadelesi doğru şekilde planlanmalıdır. Kursumuzda sözlü olarak anlatılacak bilgilerin belirlediğimiz hububat ekilişi yapılmış tarlalarda kursiyerlerimizle beraber uygulamalı zararlı ve hastalık tespiti, zarar eşiği, uygulama zamanı, uygun ilaç seçimi ve hazırlığı, uygulama sonrasında da tedavinin etkisi değerlendirilecektir.

Alışılagelmiş ve bir önceki neslin uyguladığı gübre çeşit ve gübre uygulama zamanları ile ilgili verimi artırmaya yönelik bölgemiz toprak özellikleri de göz önünde bulundurularak çiftçilerimize gübreleme ile ilgili bilgilendirme ve tavsiyelerde bulunulacaktır. Toprak analizi uygulamasının önemi ve verime etkisi vurgulanacak olan kursumuzda 2022 üretim sezonu için sonbaharda alınan toprak numunesi örnekleri ile ilgili toprak analizi rapor sonuçları yorumlanacaktır. Bunun sonrasında gübre seçimi, uygulama zamanı ve miktarı belirlenerek yine çiftçilerimizle beraber uygulamalı olarak yapılacaktır.

İlçemizde ihtiyaç gördüğümüz, çiftçilerimizin de talepleri üzerine içinde bulunduğumuz dönemde buna müsait olduğu için hem teorik olarak hem de uygulamalı olarak budama ve terbiye şekilleri ile ilgili de bilgilendirmelerde yapılacaktır.

İl Müdürümüz AYVALIK, “Çiftçilerimizin talepleri doğrultusunda bilgi sahibi olmak istedikleri farklı konu ile ilgili müracaat etmeleri halinde Müdürlüğümüz olarak her zaman kurs ve eğitim düzenlenebileceklerini, tarımsal faaliyetleri konusunda yapmak istedikleri projeler için her zaman Müdürlüğümüze bekliyoruz.” Dedi

Kursumuzun sonunda başarılı olan kursiyerlerimize sertifikaları takdim edilecektir.