Ekonomi
Giriş Tarihi : 22-06-2021 10:28   Güncelleme : 22-06-2021 10:28

Hayvancılığın en önemli girdilerinden olan yem maliyetini azaltmak için üreticimiz kendi yemlerini kendileri üretiyor.

​Hayvancılığın en önemli girdilerinden olan yem maliyetini azaltmak için üreticimiz kendi yemlerini kendileri üretiyor

Hayvancılığın en önemli girdilerinden olan yem maliyetini azaltmak için üreticimiz kendi yemlerini kendileri üretiyor.

​Hayvancılığın en önemli girdilerinden olan yem maliyetini azaltmak için üreticimiz kendi yemlerini kendileri üretiyor.

Eskipazar İlçesi Hamamlı Köyünde uzun yıllardır büyükbaş hayvan besiciliği yapan Şaban GÜNAYDIN ve oğulları artan yem fiyatlarından dolayı kendi yemlerini üretmeye başladılar. İl Müdürümüz Çetin AYVALIK ve teknik personeli yemin hazırlanması için gerekli olan rasyon çalışması için işletmeyi ziyaret ederek incelemelerde bulundular.

İşletme sahibi Şaban Günaydın; ” Uzun yıllar büyükbaş hayvan besiciliği yapıyoruz. Yaklaşık 600 dekar arazide de tarımsal faaliyet gösteriyoruz. Yemde kullanılan ham maddelerden buğday, arpa ve yulaf gibi ham maddeleri kendimiz yeterince üretiyoruz. Yem fiyatlarında meydana gelen artış nedeniyle elimizdeki ham maddelere ek diğer ham madde, vitamin ve minarelleri toptan temin ederek kendi yemimizi üretmeye karar verdik. Böylece yem maliyetimizi % 60 oranında düşürmüş olduk. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün teknik personelinin hazırlamış olduğu rasyon ile de hayvanların beslenmesi için gerekli olan değerleri sağlamış olduk. İl Müdürümüz ve personeline desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.

İl Müdürümüz Çetin AYVALIK; “Hayvancılıkta en önemli maliyetlerden bir tanesi hayvan beslemesidir. Günaydın ailesinin yem maliyetlerini düşürmek için yapmış oldukları bu girişim bizleri mutlu etti. Bizde en verimli rasyon ve üretim için bugün işletmeyi ziyaret ettik. İl Müdürlüğü olarak üreticilerimizin en karlı şekilde hayvancılığı yapmaları için her türlü desteği vermeye hazırız.” Dedi.