Ekonomi
Giriş Tarihi : 30-06-2021 02:45   Güncelleme : 30-06-2021 02:45

”Kadın Çiftçiler ‘İLKADIM’ la Buluşuyor” Süt Otu Denemesi

​ ”Kadın Çiftçiler ‘İLKADIM’ la Buluşuyor” Süt Otu Denemesi İlimizde Bakanlığımız Eğitim Yayım Daire Başkanlığı tarafından “Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Yayım Projeleri” kapsamında Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğümüz koordinasyonunda uyguladığımız ”Kadın Çiftçiler ‘İLKADIM’ la Buluşuyor” Projesinde hasat zamanı başladı

”Kadın Çiftçiler ‘İLKADIM’ la Buluşuyor” Süt Otu Denemesi

”Kadın Çiftçiler ‘İLKADIM’ la Buluşuyor” Süt Otu Denemesi

İlimizde Bakanlığımız Eğitim Yayım Daire Başkanlığı tarafından “Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Yayım Projeleri” kapsamında Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğümüz koordinasyonunda uyguladığımız ”Kadın Çiftçiler ‘İLKADIM’ la Buluşuyor” Projesinde hasat zamanı başladı.

Proje kapsamında il ve ilçelerimizde Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğünce geliştirilen “İlkadım” italyan çiminin (süt otu, reygras) bölgemiz şartlarında gelişimini ve adaptasyonunu değerlendirmek, üreticilerimizin alternatif yem bitkileri yetiştiriciliği konularında önlerini açmak amacıyla 10 kadın çiftçiye 5’er dekar olmak üzere toplam 50 dekar alanda demonstrasyon çalışması yapılmıştır.

Yapılan denemeler sonucunda ilk biçimde 1 dekar alandan ortalama 1.800 kg yeşil ot alınmış olup, aynı alandan iki biçim daha yapılabilecektir.

Yerinde incelemeler yapmak üzere İl Müdürümüz Çetin AYVALIK tarafından Eflani ilçemizdeki kadın çiftçilerden Hatice SEVİM’ in deneme parseline çiftçi ziyareti gerçekleştirilmiştir.

İl Müdürümüz yaptığı açıklamada;

Hayvansal üretimin temelinin kaliteli kaba yem üretiminden geçtiğine vurgu yaparak, ilimizde mera alanları ile yerleşik olan yem bitkileri üretim kültürü üzerinde artan baskıyı azaltmak ve yem bitkisi üretim alanlarını artırmak için İlk adım İtalyan Çimi çeşidinin üreticilerimize yeni bir alternatif olarak sunulması amaçlandığını belirtmiştir.

İl Müdürlüğümüzce; yem bitkisi ekilişinin yaygınlaştırılması ve artırılması için örnek çiftçi ve gönüllü çiftçilerle birlikte proje çalışmalarımız devam etmektedir.