Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-05-2021 11:04   Güncelleme : 31-05-2021 11:04

Karabük Tarım ve Orman Müdürlüğü Suni Çayır Mera Oluşturdu

​ İlimizde, Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme  projesi kapsamında çalışmalarımız devam etmektedir

Karabük Tarım ve Orman Müdürlüğü Suni Çayır Mera Oluşturdu

İlimizde, Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme  projesi kapsamında çalışmalarımız devam etmektedir. . Meralarımızdan elde edilen yem toplam kaba yem ihtiyacımızı karşılayamamaktadır. Bu yüzden yem bitkisi ekilişleri ve yapay çayır mera alanlarının oluşturulması ilimiz için çok önem arz etmektedir.

İlimiz için örnek olacak yapay çayır ekimi Karabük Merkez Çerçiler Köyünde 70 da alanda demonstratif amaçlı 7 li yem bitkisi karışımı ile planlanmış ve bölgemiz için uygun karışım tercih edilmiştir. Karışım hazırlanırken %70 buğdaygil,%30 baklagil oranına dikkat edilmiştir. Tohumlar Yem bitkileri Üretimini Geliştirilmesi Projesi kapsamında alınmış ve çiftçimize hibe olarak verilmiş ve Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şubesi teknik personelleri gözetiminde Dekara 5 kg olmak üzere 350 kg tohumluk ve dekara 25 kg olmak üzere 1750 kg gübre kullanılmıştır. Ekim ve gübreleme masrafları çiftçimiz tarafından karşılanmıştır.

Tesis etmiş olduğumuz bu yapay meradan yıllık dekara 800-1000 kg. yeşil ot verimi hedeflenmektedir. Burada gerçekleştirdiğimiz uygulama  esas alınarak önümüzdeki süreçte de benzer uygulamalar arttırılarak kaliteli kaba yem ihtiyacımızın karşılanması sağlanacaktır.