Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-05-2021 18:20   Güncelleme : 31-05-2021 18:20

KARABÜK’ ÜN SAKLI DEĞERLERİ PROJESİNE START VERİLDİ

​ İlimizin yerel çeşitlerinden olan Göksulu armudu ve Sakal ıslayan armut çeşitleri başta olmak üzere ala erik ve kırmızı elma çeşitleriyle tesis edilecek proje bahçelerimizle; yerel bazda yetiştirilen fakat kaybolmaya yüz tutan bu çeşitlerimizin kendi coğrafi alanlarında yetiştirilerek, üretimde devamlılığın sağlanması, gen kaynaklarının korunması ve bu türlerin gelecek nesillere aktarılması amaçlanmaktadır

KARABÜK’ ÜN SAKLI DEĞERLERİ PROJESİNE START VERİLDİ

İlimizin yerel çeşitlerinden olan Göksulu armudu ve Sakal ıslayan armut çeşitleri başta olmak üzere ala erik ve kırmızı elma çeşitleriyle tesis edilecek proje bahçelerimizle; yerel bazda yetiştirilen fakat kaybolmaya yüz tutan bu çeşitlerimizin kendi coğrafi alanlarında yetiştirilerek, üretimde devamlılığın sağlanması, gen kaynaklarının korunması ve bu türlerin gelecek nesillere aktarılması amaçlanmaktadır.

Projemiz kapsamına alınan Eskipazar ilçemiz Doğancılar köyünde üreticimiz Mevlüt ATEŞ’e ait 500 m2 alanda Eskipazar Kaymakamı Emrah BÜTÜN, İl Müdürümüz Çetin AYVALIK , İlçe Müdürü Dursun KÜÇÜKYILMAZ , K.T.V. Şube Müdürü Yaşar ERDOĞAN ve çiftçilerimizin katılımıyla Göksulu ve Sakal ıslayan armut çeşidi ile tesis edilecek olan bahçemizde projemizin ilk adımını attık.

Proje hakkında İl Müdürümüz Çetin AYVALIK ; “”Bitkisel çeşitliliğimizi geçmişten günümüze taşıyan çeşitli projeler geliştirmekteyiz. Üç yıl önce geliştirdiğimiz Ata Tohumu Ata Toprağında projemizden sonra meyvecilikte de yerel çeşitlerin korunması ve devamlılığının sağlanması amacıyla “Karabük’ün Saklı Değerleri Projemizi” uygulamaya başladık. Eskipazar, Safranbolu ve Ovacık ilçelerimizde ki yerel çeşitlerimizden almış olduğumuz kalemler; Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce yarı bodur anaçlara aşılanarak fidanlar elde edilecektir. Bugünde Eskipazar İlçemiz Köyünde Mevlüt ATEŞ’in bahçesinde yarım dekar alanda Göksulu Armudunu hep beraber dikeceğiz. Devamında 2021 yılı Eylül-Ekim aylarında sonbahar dikimlerimizi de gerçekleştirerek anaç üretim bahçeleri oluşturmayı ve projemiz ile 20 adet ‘Karabük’ün Saklı Değerleri’ proje bahçesi oluşturmayı hedeflemekteyiz.” dedi

Programa katılan Eskipazar Kaymakamı Emrah BÜTÜN ; ” Böyle anlamlı bir projenin Eskipazar da başlamasında memnun olduk. Projede emeği geçen İl ve İlçe Müdürlüğümüze teşekkür ediyor, İlimiz ve İlçemiz için hayırlı ve bereketli olmasını temenni ediyorum ” dedi.