Eğitim
Giriş Tarihi : 03-05-2022 17:17   Güncelleme : 03-05-2022 17:17

KBÜ 2. UHAKS’22 Sempozyumu ve 2. FENOFEM’22 Sanayi Sanal Fuarı

KBÜ 2. UHAKS’22 Sempozyumu ve 2. FENOFEM’22 Sanayi Sanal Fuarı

KBÜ 2. UHAKS’22 Sempozyumu ve 2. FENOFEM’22 Sanayi Sanal Fuarı

Karabük Demir Çelik Fabrikalarının (KARDEMİR) temellerinin atılması ve Karabük’ün kuruluşunun 85. yıldönümü münasebetiyle 2. Uluslararası Hafif Alaşımlar ve Kompozit Malzemeler Sempozyumu (UHAKS) ile 2. Uluslararası 3 Nisan FENOFEM Sanayi Sanal Fuarı ve Dış Ticaret Elçileri Uyum Programı sertifika – plaket töreni Karabük Üniversitesi (KBÜ) Mühendislik Fakültesi Hamit Çepni Konferans Salonunda yüz yüze ve çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Karabük Valiliği, Karabük Üniversitesi, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası ve Kardemir A.Ş. iş birliğiyle çalışmaları tamamlanan 2. Uluslararası 3 Nisan FENOFEM ‘’Demir ve Demir dışı Metaller’’ Sanal Sanayi Fuarı 31 Mart-4 Nisan 2022 tarihlerinde yedi dilde çeviri imkânıyla tüm dünyaya ulaşıyor.

2. Uluslararası 3 Nisan FENOFEM Sanal Sanayi Fuarı, Türkiye’de ağır sanayinin kurulmasına öncülük eden Karabük’te, Demir Çelik Fabrikası’nın temel atım tarihi olan 3 Nisan 1937’ye atıfta bulunuyor. Uluslararası 3 Nisan FENOFEM Sanal Sanayi Fuarı, Türkiye’nin ilk modern ağır sanayini başlatan, fabrikalar kuran fabrika kentinin yeniden dünyaya hatırlatılması atılmış önemli bir sektörel adım olarak değerlendiriliyor.

2.

Uluslararası 3 Nisan FENOFEM Demir ve Demir dışı Metaller Sanayi Sanal Fuarının açılış törenine Karabük Valisi Fuat Gürel, Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, KBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İzzet çar, Kardemir A.Ş. İnsan Kaynakları ve İdari İşler Genel Müdür Yardımcısı Uğur Altundağ, TSO Başkanı Mehmet Mescier, kurum müdürleri, akademisyenler, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Karabük Valisi Fuat Gürel konuşmasında “3 Nisan 1937 genç cumhuriyetin sanayi kalkışmasının başlangıcı olarak sayılabilecek ülkemizin en önemli atılımlarının olduğu bir tarih. 3 Nisan sanayi günü olarak ilan edilmeli, inşallah girişimlerimiz bunlarla alakalı devam edecek. 3 Nisan itibariyle ülkemizin en genç şehrinin ortaya çıkması ve 1995 yılında da ülkemizin 78. İlimiz olarak ortaya çıkması itibariyle şöyle bir tarihi geçmişe bakılırsa çok büyük yollar kat ettiğini görebiliyoruz. KARDEMİR hem ülkemizin hem şehrimizin hem de ülkemizin sanayi altyapısını geliştiren çok büyük bir sanayi işletmesi. Ama aynı zamanda sadece kendisini geliştirmemiş, ülkemizde sanayi işletmelerin kurulmasını öncelik etmiş.

Dr. Refik Polat “3 Nisan şehrimiz için önem arz eden bir tarih. Beş sene önce 3 Nisan’a yönelik yaptığımız bir etkinlikte Karabük’ün kuruluşundan itibaren Karabük’te yaşayan 8 kişiyi kürsüde ağırlamıştık ve Karabük’le ilgili anılarını anlatmışlardı. Aralarından bazılarını kaybettik, Allah’tan rahmet dileriz. Ama Karabük’ün eski muhtarı Kemal Bey hala hayatta. Karabük’ün 13 haneli köy olduğu zamanları bizlere anlatmıştı. Karabük’ün nereden nereye geldiğine dair onların anılarını dinlemiştik. Karabük’ün şuan devasa bir fabrikası ve üniversitesi var.  Karabük Üniversitesinde KARDEMİR’in, ortaklarının maddi, manevi desteği çok büyük. Kendilerine teşekkür etmek istiyorum. Karabük’ün kuruluşunun 85. yılını kutluyor ve hepinize hoş geldiniz diyorum.” dedi.

Karabük Ticaret Ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mescier “3 Nisan’ın Karabük’ün kuruluş olarak kutlanmasının yanında ülkemizde de sanayi günü olarak kutlanmasını umuyoruz. Bu konuda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına talebimizi ilettik. Umuyoruz ki önümüzdeki yıl 3 Nisan gününü Karabük’ün kuruluşuyla birlikte sanayi günü olarak da kutlamış olacağız.

Dr. Bilge Demir “3 Nisan’ın önemini her şekilde idrak ediyoruz, bunu hissediyoruz. Türkiye’nin ilk Demir Çelik Fabrikası ve sanayi niteliğinde demir çelik var. Eskiden biliyorsunuz ülkelerin gelişmişlik seviyeleri demir çelik ürünlerinin olan miktarıyla ifade ediliyordu. Yine diğer metallerin kullanımları miktar olarak gelişmişlik seviyesi için yine çok önemli. Ülkemizde de şahit olduğumuz itibariyle son 20 yılda özellikle KARDEMİR özelinde Karabük Üniversitesi özelinde çok büyük gelişmeler olduğunu görüyoruz buna şahitlikte ettik.” dedi.

GlobalPiyasa Yönetim Kurulu Başkanı Melih Özmen  “GlobalPiyasa olarak bütün amacımız firmalarımızın dijital ortamda dünyaya açılmalarını sağlamak. Bu konuda çok önemli çalışmalar yapıyoruz. EXPO FENOFEM Sanal Sanayi Fuarı da yaptığımız en önemli açılımlardan biri. Amerika’da ben yıllarca bulundum oradaki firmalarda çoğunda Türk ürünlerine büyük bir talep var ama karşılık bulamıyorlar. Buradaki firmalarla iletişime geçiyorlar yeri geliyor yabancı dil bilen bulamıyorlar. Bu açılımlarla dünyaya satış yapabileceğimizi düşünüyoruz.” diyerek sunumunu özetledi.

Sempozyuma davetli konuşmacısı olarak Atatürk Üniversitesi Malzeme Anabilim Dalından Prof.

Burak Dikici ‘Metalik biyo malzemelerde yeni trend uygulamaları ve gelecek beklentileri’ başlıklı sunumunda konuya ilişkin piyasadan, Türkiye’nin faaliyetlerinden ve bilimsel çalışmalarından bahsetti.

Karabük Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ‘‘2. Uluslararası Hafif Alaşımlar ve Kompozit Malzemeler Sempozyumu’’ (UHAKS) 31 Mart – 2 Nisan tarihleri arasında FENOFEM sanal fuarına eş zamanlı olarak yürütülmeye başlandı.

Sempozyumun devamında Dış Ticaret Elçileri Uyum Projesi kapsamında “Dış Ticaret, Etkili İletişim, Girişimcilik, Türk Ticaret Hukuku, İş Etiği, Perakende E-ihracat ve Forie-Forier” eğitimlerini başarıyla tamamlayan KBÜ’lü uluslararası öğrencilere; Vali Fuat Gürel, KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin ve TSO Başkanı Mehmet Mescier tarafından katılım belgelerini verildi.

Sempozyum açılış oturumu Karabük Valisi Fuat Gürel 2. Uluslararası 3 Nisan FENOFEM Sanayi Sanal Fuarı paydaş ve sponsorları KARDEMİR, Mescier Demir Çelik ve GlobalPiyasa ’ya plaketlerini takdim etmesiyle son buldu. 

.