Eğitim
Giriş Tarihi : 30-08-2021 16:34   Güncelleme : 30-08-2021 16:34

KBÜ heyeti Rektör Polat önderliğinde Çad’da resmi temasları sürdürüyor

Çad’da akademik iş birliği konusunda çalışmalar yürüten Karabük Üniversitesi Rektörü Prof

KBÜ heyeti Rektör Polat önderliğinde Çad’da resmi temasları sürdürüyor

Çad’da akademik iş birliği konusunda çalışmalar yürüten Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ve beraberindeki heyet birçok görüşmelerde bulundu. Çad Yükseköğretim Bakanı Yardımcısı, N’Djamena Üniversitesi, Türkiye Çad Büyükelçiliği, Maarif Vakfı ziyaret edilerek çeşitli görüşmeler yapıldı. Ziyaretlerin devamında Çad N’Djamena’da en büyük lise olan Felix Eboue’de uğrayan heyet, KBÜ’de okuyan Çad’lı öğrencilerinde evinde misafir oldu.

Ziyaretlerin ilk gününde Çad Yüksek Öğretim Bakan Yardımcısı ile Rektör Prof. Dr. Refik Polat akşam yemeğinde bir araya geldi. Burada Karabük Üniversitesi ve Çad’da bulunan üniversiteler arasında iş birliği ve yapılabilecek anlaşmalar konusunda görüşme sağlandı.

Çad ziyaretinin ikinci gününde Çad N’Djamena’da en büyük lise olan Felix Eboue lisesi ziyaret edilerek okul yönetimiyle bir araya gelindi. Felix Eboue Lisesine laboratuvar yapılması için KBÜ’nün destek olma konusunda görüşmeler yapıldı. Rektör Polat burada Çad’lı öğrencilere Karabük Üniversitesinden bahsetti.

Lise ziyaretinin ardından N’Djamena Üniversitene ziyarette bulunuldu. Rektör Daoussa Haggar Mahamat Saleh tarafından ağırlanan KBÜ Heyeti yapılacak iş birliği üzerine değerlendirmelerde bulunuldu. Görüşmede ayrıca yükseklisans, doktora ve doktora sonrası araştırmalar gibi konular konuşuldu.

Görüşmelerin devamında Türkiye N’djamene Büyükelçiliği ve Maarif Vakfı ziyaretleri gerçekleştirildi. Büyükelçi Kemal Kaygısız tarafından elçilikte ağırlanan KBÜ Rektörü Polat ve beraberindeki heyet burada öğrencilerin vize süreçleri konusunu görüştü. Buradaki ziyaretin ardından Maarif Vakfı’na geçilerek öğrenci kabulü ile alakalı görüşüldü. Günün ilerleyen saatlerinde Karabük Üniversitesinde okuyan Çadlı öğrencilerle bir araya gelindi. Öğrencilerin isteği üzerine KBÜ Heyeti öğrencilerin evine misafir oldu.

Görüşme kapsamında akşam yemeklerinde Çad Eğitim Bakanı, Yüksek Öğretim Bakan Yardımcısı, Cumhurbaşkanlığı Eğitimden Sorumlu Danışmanı, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri, Elektrik İdaresi Genel Müdürü, N’Djamena Üniversitesi Rektörü ve yetkililerle bir araya gelindi.

Rektör Polat’a Çad ziyaretinde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Öğr. Gör. Oya Çepni Önalan ve Uluslararası Öğrenci Ofisi Koordinatörü Öğr. Gör. Kerim Tanış eşlik eden isimler oldu.