Ekonomi
Giriş Tarihi : 29-10-2021 04:30   Güncelleme : 29-10-2021 04:30

“Lavanta Kokulu Safran Bahçesi” Projesinde İmzalar Atıldı.

“Lavanta Kokulu Safran Bahçesi” Projesinde İmzalar Atıldı.

“Lavanta Kokulu Safran Bahçesi” Projesinde İmzalar Atıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün başvuru sahibi olduğu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen 2021 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında “Lavanta Kokulu Safran Bahçesi” projesi için Vali Fuat GÜREL huzurunda İl Müdürümüz Çetin AYVALIK ile BAKKA Genel Sekreteri Dr. Lutfi ALTUNSU arasında projeye ilişkin destek sözleşmesi imzalandı.

 

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün başvuru sahibi olduğu Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odasının ortak, Karabük Valiliği, Karabük İl Özel İdaresi ve Safranbolu Kaymakamlığının iştirakçi olduğu “Lavanta Kokulu Safran Bahçesi” projesi ile Safran ve Tıbbi Aromatik Bitki Üretim ve Pazarlama Birliği kurulması, Safranbolu genelinde 100 çiftçiye safran ve lavanta üretimine yönelik eğitim verilmesi, pilot bölge belirlenen Gayza Köyünde 15 dekar safran, 30 dekar lavanta olmak üzere 45 dekar arazide üretime geçilmesi ve 20 kadının tarımsal faaliyete başlaması hedeflenmektedir.

 

Proje ile bölgede temini kritik önem taşıyan safran soğanı üretilecek, coğrafi işaretli Safranbolu Safranı üretimi yaygınlaşacak, birlik üyesi çiftçilere kaliteli, yerli ve ucuz tedarikine imkân sağlanacak, katma değerli tarımsal üretim desteklenecek ve safran ekiliş alanı artırılacaktır.

 

Projenin ilimize ve bölgemize hayırlı olmasını temenni eden Vali Fuat GÜREL, projenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.