Eğitim
Giriş Tarihi : 24-12-2021 18:00   Güncelleme : 24-12-2021 18:00

Özbekistan Namangan Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü’nden KBÜ ziyareti

Özbekistan Namangan Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü’nden KBÜ ziyareti

Özbekistan Namangan Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü’nden KBÜ ziyareti

Özbekistan’ın Namangan Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü’nden gelen 11 kişilik akademik heyet, Karabük Üniversitesi’ne (KBÜ) ziyaret gerçekleştirdi.

Heyet, ziyaret kapsamında KBÜ’de yürütülen bilimsel araştırma faaliyetleri ile lisans, lisansüstü öğrencileri ve akademisyenlerine sağladığı eğitim ve araştırma imkânlarını, uluslararasılaşma yönünde atılan adımları yakından inceleme fırsatı buldu.

Özbekistan’ın Namangan Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü’nden oluşan akademik heyet KBÜ’yü ziyaret ederek Rektör Prof. Dr. Refik Polat’la bir araya geldi.

Ziyarette Namangan Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü Rektör Yardımcısı Marufjon Kayumov, Teknoloji Fakültesi Dekanı Jamoliddin Ergashev, Tekstil Ürünleri Teknolojisi Bölüm Başkanı Juramirza Kayumov, Hafif Sanayi Ürünleri Tasarım Teknolojisi Bölüm Başkanı Nabijon Maksudov,  Depolama ve İşleme Teknolojisi Bölüm Başkanı Alisher Mirzaev, Pazarlama Departmanı Başkanı Gulbahor Solieva, İşletme Bölüm Başkanı İbrahimov Isroil, Sosyal Bilimler Bölüm Başkanı Muhammed Alihanov, Tarım Bilimleri Fakültesi Dekanı Abdurasul Pirnazarov, Kimyasal Teknoloji Bölümü Profesörü Ulbulsin Eshbaeva, Kimya Teknolojisi Dekanı Dilmurod Uktamov yer aldı. KBÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Prof. Dr. İzzet Açar ve Prof. Dr. Mücahit Coşkun ile Genel Sekreter Lütfü Köm, Uluslarararası İlişkiler Ofisi Koordinatörü Öğr. Gör. Oya Önalan görüşmede hazır bulundu.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat Özbekistan akademik heyetini Rektörlük Senato Odası’nda ağırladı. Rektör Prof. Dr. Refik Polat burada konuklara Karabük Üniversitesi hakkında bilgiler aktardı. Polat, Karabük Üniversitesi’nde Türki Cumhuriyetlerden iki bin kadar uluslararası öğrenci bulunduğunu ve Türki Cumhuriyetlerle olan akademik iş birliğine her zaman büyük önem verdiklerini söyledi.

Gerçekleşen ziyaret ve yapılan akademik iş birliğinden çok memnun olduklarını belirten Namangan Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü Rektör Yardımcısı Marufjon Kayumov uluslararası akademik iş birlikleri için yaptıkları araştırmalarda Karabük Üniversitesi’ni seçtiklerini söyledi. Kaymuov sözlerinin devamında “KBÜ ile yapılacak akademik iş birliklerine çok önem veriyoruz. Birçok ülkeyle anlaşmalarımız var ancak Türkiye ile olan ilişkilerimiz çok farklı. Burada kendimizi evimizde gibi hissediyoruz. Aynı kökten geliyoruz. Atalarımız ve dilimiz aynı hepimiz kardeşiz.  Bu sebeple burada olmaktan, sizlerle bir araya gelmekten mutluluk duyuyoruz. Bizlerde sizleri Fergana Vadisi’nde ağırlamayı çok isteriz.” şeklinde konuştu.

Görüşme öncesinde; KBÜ Rektör Yardımcıları  Prof. Dr. Mustafa Yaşar ve Prof. Dr. İzzet Açar başkanlığında Özbekistan Akademik Heyetine Rektörlük Toplantı Salonu’nda sunum yapıldı. KBÜ’de bulunan bölümler ve işleyiş hakkında detaylı görüşmelerin yapıldığı toplantıda akademik iş birliğinin detayları konuşuldu. 

Heyet görüşmelerin ardından yerleşkede bulunan KBÜ Kamil Güleç Kütüphanesi, Demir Çelik Enstitüsü Laboratuvarlarını ve Nostaljik Araç Müzesi’ni ziyaret etti.