Eğitim
Giriş Tarihi : 13-07-2021 08:23   Güncelleme : 13-07-2021 08:23

Rektör Polat, CNN Türk “Tercih Zamanı” programında

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof

Rektör Polat, CNN Türk “Tercih Zamanı” programında

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Serra Taşkıran’ın sunduğu CNN Türk’te yayınlanan “Tercih Zamanı” programına konuk oldu. Tercih döneminde üniversite adaylarını bilgilendirmek amacıyla gerçekleştirilen programda Rektör Polat, Karabük Üniversitesinin eğitim olanakları, üniversitenin uluslararası yönü, Karabük Üniversitesindeki çok kültürlü ortam ve 24 saat canlı bir kampüs gibi konulara değindi.

Prof. Dr. Refik Polat’ın programdaki konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

“24 saat ışıkları yanan canlı bir üniversite kampüsü”

“Bizim kampüsümüz öğrencilerimiz 24 saat canlıdır. Gece bile kampüse gittiğiniz zaman bir öğrenci grubunun bir yerlerden bir yerlere gittiğini ya da ders çalıştığını ya da sosyal tesislerde vakit geçirdiğini görebilirsiniz. Hafta sonu bile öyledir. Ben birçok üniversiteyi yurt içi yurt dışı ziyaret ederim. O üniversitelerde de akşamları bakarım. Bizimki gibi değil hiçbirisi. Biz istediğimiz hedefe yakında tamamen ulaşacağız. Yirmi dört saat ışıkları yanan canlı bir üniversite kampüsü hayal etmiştim ilk başlarda inşallah onu yakalamak üzereyiz.”

“Uluslararasılaşma”ya yönelik bir üniversite”

“ERASMUS’tan en fazla öğrenci ve akademisyen alan, öğrenci ve akademisyen gönderen üniversitelerden birisiyiz. Şöyle söyleyeyim dünya genelinde 350 farklı üniversiteyle iş birliğimiz var. Malezya’dan, Endonezya’dan, İngiltere’den, Almanya’dan Ukrayna’dan birçok ülkeyle yani isimleri saymakla bitiremeyeceğim ülkelerle anlaşmalarımız var. Araştırma görevlilerimizi gönderiyoruz. Yurt dışından öğrencileri kabul ediyoruz. Yurt dışına öğrencilerimizi gönderiyoruz. Dediğim gibi bizim üniversitemiz bu açıdan da çok canlı. Zaten amacımız biraz da şu: Üniversitenin misyonunda bahsederken her yerde söylediğimiz bir şey var; tamamıyla “Uluslararasılaşma”ya yönelik bir üniversiteyiz. Bunu da son iki yılda dünyanın en iyi bin üniversitesi listesinde yer alarak göstermiş olduk.”

“Çok kültürlü bir ortama tüm öğrencileri davet ediyorum.”

“Bizim amacımız dünyada en fazla uluslararası öğrencisi olan üniversiteler arasına girmek. Ancak, bunu yaparken sadece uluslararası öğrenci sayısını arttıralım düşüncesinde değiliz. Yani sayısal olarak çoğunluğu elde edelim diye bir amacımız yok. Biz orada ülkelerin en iyi öğrencilerini almaya çalışıyoruz ulaşabildiğimiz kadar en iyi öğrencilerine ulaşıp onları Türkiye’de eğitim öğretimlerine devam etsin diye getiriyoruz.

İlk başlarda uluslararası öğrenciler geldiği zaman bizim Türk öğrenciler biraz ne oluyoruz, neler oluyor burada falan demişlerdi. Şimdi o kadar çok benimsediler ki o kadar güzel arkadaşlıklar, dostluklar kurdular ki kendi aralarında inanılmaz bir ortam oluştu. Hem dil öğrenme açısından Afrika’dan gelen birçok ülkeden gelen öğrencilerin ana dili Fransızca, bunun yanında İngilizce’de biliyorlar, Türk öğrencilerimizde İngilizcelerini geliştiriyorlar. Onlarla anlaşabiliyorlar. Kültürel geçişler oluyor.

Bu anlamda tercih yapacak tüm öğrencilerimizi çok kültürlü bir ortama davet ediyorum.”