Eğitim
Giriş Tarihi : 11-08-2021 18:31   Güncelleme : 11-08-2021 18:31

Rektör Polat, Eğitim Atlası Programının Canlı Yayın Konuğu Oldu.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof

Rektör Polat, Eğitim Atlası Programının Canlı Yayın Konuğu Oldu.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Akit TV ekranlarında İsmail Öz´ün hazırlayıp sunduğu Eğitim Atlası programının  konuğu oldu. Karabük Üniversitesi´nin dünya sıralamasındaki başarısı, uzaktan eğitim süreci ve tercih dönemi ile ilgili pek çok soruyu yanıtladı.

“Türkiye´de il nüfusuna oranla en fazla  öğrencinin bulunduğu il Karabük.”

Canlı yayınlanan programda sunucu İsmail Öz’ün sorularını cevaplandıran Rektör Polat, Karabük Üniversitesi hakkında genel bilgiler vererek, “14 yılı devirmiş bir üniversiteyiz ama birçok başarılara imza atmış, bir çok köklü üniversiteyi bazı alanlarda geride bırakmış bir üniversiteyiz. Sağlık alanında, fen ve mühendislik alanında ve sosyal alanda kurulmuş 15 fakültemiz var.  50 bin öğrenci eğitimini Karabük Üniversitesinde gerçekleştiriyor. İl bazında baktığımızda Türkiye´de il nüfusuna oranla en fazla  öğrencinin bulunduğu il Karabük. Bunun yanında 10 bini aşkın uluslararası öğrencimiz var. 1200 öğretim üyemiz ile kaliteli, güçlü bir ekiple eğitim öğretim faaliyetlerimize devam etmekteyiz.”

“Dünya´nın birçok noktasında sınav yapıyoruz. “

“2015 yılından itibaren kendimize bir vizyon belirledik. Anadolu´daki  birçok üniversite arasından sıyrılıp nasıl ön plana çıkabiliriz ne yapabiliriz diye araştırdık. Cumhurbaşkanımızın 2023 yılında 350 bin uluslararası öğrenciye ulaşma hedefi doğrultusunda, biz de bu konuda kendi üzerimize düşeni yapmaya çalıştık. Ülke ülke gezdik. Afrika´da birçok ülkeye şahsen veya ekibimizle gittik. Tanzanya´da, Moritanya’da, Senegal’de, Kamerun’da, Gabon’da her yerde sınavlarımız devam ediyor. Biz bu ülkelerden 10 bin uluslararası öğrenci biriktirdik. Ama bunu yaparken o ülkelerden rastgele öğrenci alarak, öğrencilere gel kapımız açık bizde okuyun demiyoruz. Sınav yapıyoruz ve o ülkenin en kaliteli öğrencilerini almaya çalışıyoruz.”

Rektör Polat, “Karabük Üniversitesi olarak son iki senedir dünyanın en iyi ilk bin üniversitesi arasına giriyoruz. Güzel başarılar sağladık. Türkiye’den dünyanın en iyi üniversiteleri arasına giren 11 üniversite var. 6’sı devlet üniversitesi. Karabük Üniversitesi, Ankara ve İstanbul’daki bu 6 üniversiteden hariç listeye giren Anadolu’dan tek üniversite.” dedi.