Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-05-2021 11:03   Güncelleme : 31-05-2021 11:03

Suni Tohumlama Eğitim Toplantısı Yapıldı.

​ Bakanlığımızın “Etçi ve Kombine Irkların Suni Tohumlama Uygulamalarıyla Yaygınlaştırılması Projesi (ETKİYAP)”  kapsamında İlimizde suni tohumlama sertifikasına sahip serbest ve resmi veteriner hekimlere, veteriner sağlık teknisyeni/teknikerlerine dölerme ve suni tohumlama bilgilerinin yeni gelişmelere uyumlu hale getirilmesi, spermanın saklanması ve uygulama aşamalarında dikkat edilmesi gereken hususların uygulamaya doğru yansıtılmasının sağlanması amacıyla İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda eğitim verildi

Suni Tohumlama Eğitim Toplantısı Yapıldı.

Bakanlığımızın “Etçi ve Kombine Irkların Suni Tohumlama Uygulamalarıyla Yaygınlaştırılması Projesi (ETKİYAP)”  kapsamında İlimizde suni tohumlama sertifikasına sahip serbest ve resmi veteriner hekimlere, veteriner sağlık teknisyeni/teknikerlerine dölerme ve suni tohumlama bilgilerinin yeni gelişmelere uyumlu hale getirilmesi, spermanın saklanması ve uygulama aşamalarında dikkat edilmesi gereken hususların uygulamaya doğru yansıtılmasının sağlanması amacıyla İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda eğitim verildi.

Eğitim Lalahan Uluslararası Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğünden dölerme ve suni tohumlama alanında uzman Veteriner Hekim Dr. Fırat KORKMAZ ve Veteriner Hekim Ramazan SEVGİ’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Eğitim öncesi İl Müdürümüz Çetin AYVALIK; ” Bakanlığımız hayvancılığı geliştirmek ve güçlendirmek için önemli yeni projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Bu projede İlimizin büyükbaş hayvancılığının gelişmesi, üreticilerimizin daha kaliteli hayvan materyale sahip olması, Ülkemizde kırmızı et ihtiyacının karşılanması ve ekonomimize katkısı açısından büyük önem arz etmektedir. Tabi ki bu sizlerin bugüne kadar sergilediğiniz ve bundan sonrada göstereceğiniz özveri ile olacaktır. Bugün burada 2021, 2022 ve 2023 hedeflerimizden, sahada suni tohumlamanın yaygınlaştırılması için neler yapabiliriz? Sorularına beraber üzerinden istişareler yapmak için bir aradayız.Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.” dedi.

Gün boyu süren eğitim de katılımcılara, Dondurulmuş boğa sperması üretim süreci, Dondurulmuş boğa sperması nakil ve stoklanma koşulları, Suni tohumlama uygulamalarında kritik noktalar, Gebelik ve gebeliği etkileyen faktörler hakkında bilgilendirme yapıldı.