Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-04-2022 02:02   Güncelleme : 07-04-2022 02:02

​Yem Bitkileri Tohum Dağıtımı Gerçekleştirildi.

​Yem Bitkileri Tohum Dağıtımı Gerçekleştirildi.

​Yem Bitkileri Tohum Dağıtımı Gerçekleştirildi.

Çayır Mera ve Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında Yonca, Korunga, Silajlık Mısır ve Yapay Mera Karışımı tohumluklarının dağıtımı gerçekleşmiştir.

 

İl Müdürü Çetin AYVALIK, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulunmuştur; “Hayvancılıkta girdi maliyetlerinin azaltılması, üreticilerin kaba yem ihtiyacının karşılanabilmesi, ilimizde mera alanlarındaki baskının azaltılması ve yem bitkileri ekiliş alanlarının genişletilmesi amacıyla uzun yıllardan bu yana Bakanlığımızca destekleme faaliyetleri uygulanmaktadır. 

 

Yem bitkileri desteklemeleri kapsamında 2021yılında yonca, korunga gibi çok yıllık yembitkisi ekençiftçilerimize dekara 90 TL, silajlık mısır eken çiftçilerimize dekara 100 TL ve tek yıllık yem bitkisi eken çiftçilerimize ise dekara 60 TL. destek verilmiştir. 

Bu kapsamda 2021 yılında ilimiz genelinde 608üreticimize 1.324.838,00 TL. destek ödemesi yapılmıştır.

 

Bu desteklemelerin yanında İl Müdürlüğümüz Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğünce uygulanan ve Bakanlığımız ile İl Özel İdaresi katkılı yem bitkisi tohumluğu dağıtımı faaliyetlerimiz her yıl olduğu gibi bu yılda devam etmektedir.

 

Çayır Mera ve Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme ve Mera Islah Amenajman Projeleri kapsamında 2022 yılı yazlık ekilişleri desteklemek adına Bakanlığımız ve İl Özel İdaresi destekli ilimiz merkez ve ilçelerine bağlı köylerde ekilişi yapılmak üzere 8.000 kg korunga, 6.250kg yonca, 1.690 kg silajlık mısır ile 200 kg yapay mera karışımı tohumluğunun kurumumuza müracaat etmiş olan üreticilerimize dağıtımına başlanmıştır.

 

Dağıtımı yapılan tohumlukların ekilişi ile birlikte ilimizde yaklaşık 3.700 dekar alanda daha yem bitkisi üretiminin gerçekleştirilmesi beklenmektedir. Tüm üreticilerimize bereketli bir yıl dileriz.”